Powiatowy Dzień Frankofonii

14 kwietnia 2016Święto frankofonii w Chrobrym

         Na początku kwietnia w I LO im. Bolesława Chrobrego odbył się jubileuszowy

         X Powiatowy Dzień Frankofonii dla uczniów grup frankofońskich powiatu pszczyńskiego, uczestniczących w projekcie „Klasy Frankofońskie na Śląsku”. Święto Frankofonii obchodzone jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Frankofonii. W naszym powiecie organizowane jest od 2007 roku, każdego roku w jednej z pięciu szkół uczestniczących w projekcie.

 

         Na uroczystą galę przybyli między innymi Franck Pezza – delegat Rządów Walonii    

         Brukseli w Warszawie, Laurence Capelle - szefowa działu Polska w Wallonie-

Bruxelles International, François Richerme – attaché de spraw współpracy

językowej w Ambasadzie Francji, Sylwia Wandziuk-Obłuska – radca

Przedstawicielstwa Walonia Bruksela, Renata Klimek-Kowalska – prezes Polskiego Stowarzyszenia Europa Języków i Kultur, koordynator projektu Klasy Frankofońskie na Śląsku, przedstawiciele władz powiatu i gmin, przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Kuratorium Oświaty oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół uczestniczących w projekcie.

 

Tradycyjnie najważniejszą częścią Dnia Frankofonii był quiz cywilizacyjny, w trakcie którego drużyny z PG 1, PG 5, GP Kryry, III LO i I LO zmierzyły się w konkursach na temat znajomości kina francuskiego, piosenki frankofońskiej, wiedzy o Normandii, geografii Belgii, historii Genewy, atrakcji prowincji Québec.

 

W czasie uroczystej gali zostały również wręczone nagrody w konkursach plastycznych. Ogromne zainteresowanie wzbudził konkurs dla szkół podstawowych „Francuski – dlaczego nie?” Wpłynęły aż 223 prace z 16 szkół podstawowych powiatu. Wszystkie nagrodzone prace można było podziwiać na wystawie. Rozstrzygnięto także konkursy plastyczne dla gimnazjalistów i licealistów na kartkę pocztową z Brukseli, Genewy i Strasburga, na afisz wybranego kraju frankofońskiego, na afisz strony internetowej TV5MONDE, konkurs filmowy, konkurs na najlepsze przebranie za Wieżę Eiffel’a, oraz na przygotowanie jadalnego modelu Moulin Rouge.

 

W trakcie gali Frankofonii mogliśmy wysłuchać występów zespołu Dudek Band z I LO, który towarzyszył Weronice Janosz oraz Lidii Le Than. Zaśpiewała także Partycja Sołtys z PG1 oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Studzienicach, którzy również uczą się języka francuskiego w ramach projektu.

 

Organizatorami wydarzenia byli I Liceum im. Bolesława Chrobrego wraz  z Delegacją Wspólnoty Francuskiej Belgii, Regionu Walonii, Instytutem Francuskim w Polsce,  Polskim Stowarzyszeniem Europa Języków i Kultur, oraz wydawnictwem Hachette Polska.

Partnerem strategicznym  przedsięwzięcia była francuska firma HUTCHINSON POLAND Sp. z o.o Zakład w Bielsku-Białej, lider w branży samochodowej, przemysłowej i lotniczej, która oprócz nagród dla uczestników i pomocy organizacyjnej ufundowała zestaw multimedialny dla I Liceum im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Ponadto partnerami przedsięwzięcia byli: Ambasada Kanady, Ambasada Szwajcarii, frankofońska telewizja TV5MONDE, Orange, Bank Spółdzielczy w Pszczynie, firma Instalbud, Biuro Promocji Regionu Normandii, Wydawnictwo Szkolne PWN, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Księgarnia Nowela, Księgarnia Edukator, ZPC Mieszko.

                
Wszystkim organizatorom, współorganizatorom i partnerom składamy ogromne podziękowanie.

 

Frankofonia 2016 - wyniki konkursów

 

Zwycięzca quizu cywilizacyjnego: III LO

 

Kartka pocztowa

 

Główna Nagroda:

Alicja Szojda (PG 5  Studzionka)

Wyróżnienie:

Zofia Pławecka (PG1)

Zuzanna Pyka (I LO)

Natalia Szostok (I LO)

 

Plakat kraju frankofońskiego

 

Główna Nagroda:

Weronika Gwóźdź (I LO)

Patrycja Wajda, Hanna Skorupka (GP Kryry)

Wyróżnienie:

Milena Kłeczek (PG1)

Daria Słupik (GP Kryry)

 

Plakat strony internetowej TV5MONDE

 

Główna Nagroda:

Agata Dyrda, Marta Łazarczyk (GP Kryry)

Wyróżnienie:

Kamila Nowak (III LO)

Marta Jasińska, Julia Harazin (I LO)

 

Konkurs filmowy

 

Główna Nagroda:

GP Kryry

Tomasz Kuśnierz

Szymon Muras

Hiacynta Gamża

Tomasz Strządała

 

Wyróżnienie:

SP Studzienice

Igor Flisiak

Olga Flisiak

Zuzanna Piech

Bogumiła Poterałowicz

 

Przebranie za Wieżę Eiffel’a

 

Główna Nagroda:

Mikołaj Wojciech (PG1)

 

Jadalne Moulin Rouge:

 

I Miejsce:

Dorota Kojzar, Paulina Pałubicka (III LO)

II Miejsce:

Zuzanna Wojciech (I LO)

III Miejsce:

Hanna Pęciak, Agnieszka Żurek (I LO)

 

Quiz wiedzy dla publiczności: (zwycięzcy wylosowani)

 

Katarzyna Szymik (III LO)

Paulina Wesołek (III LO)

Zuzanna Janduda (GP Kryry)

 

Konkurs plastyczny dla szkół podstawowych: „Francuski – dlaczego nie?”

 

I miejsce:

Aleksandra Koczy (SP2)

Julia Bartas (Rudołtowice)

Zuzanna Buchta, Maja Kudyba (Ćwiklice)

Aleksandra Goleń (Goczałkowice)

Wyróżnienie

Rudołtowice: Tomasz Gątarz, Nicola Mośka, Frania Pitura, Maksymilian Gaża

Ćwiklice: Nicola Kędzior, Kinga Golus, Patryk Zieliński, Bartek Kaczmarczyk

            Julia Janosz, Kamila Knapek

Poręba: Jessica Smolarek

Wisła Wielka: Katarzyna Skorupka

Łąka: Antoni Roumeuere - Pawłoski

Kryry: Wiktor Ogórek

Sp1: Michalina Mrzyk

Studzienice: Karolina Pławecka

Jankowice: Julia Utrata

Brzeźce: Marta Fydrych

 

 

 

Galeria: